Rabka do zwiedzania i spacerowania.

Rabka do zwiedzania i spacerowania.
W Rabce oraz jej najbliższej okolicy jest co zwiedzać, jest gdzie pójść i gdzie posiedzieć. Są deptaki, liczne kawiarenki, stylowe knajpki, galerie, amfiteatr, teatr lalek, wiele tras spacerowych z ładnymi widokami i wiele przyjemnych górskich wiosek (np. Rdzawka), w których też nie brakuje miejsc do spacerowania.
Pewnie najlepiej zacząć od rozległego rabczańskiego parku zdrojowego, którego sercem jest tężnia (jedyna w Małopolsce i jedna z sześciu w kraju) i sąsiadująca z nią pijalnia wód leczniczych. Kolejnym punktem może być XVII-wieczny drewniany kościół – pw. Św. Marii Magdaleny – przy ul. Sądeckiej, w którym mieści się ciekawe i oryginalne Muzeum im. W. Orkana, poświęcone tutejszym góralom i chlubiące się największym w kraju zbiorem świątków ludowych. Wart zobaczenia jest Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, Muzeum Rekordów i Osobliwości, jedyne na świecie Muzeum Orderu Uśmiechu czy kościółek na Górze Piątkowej. A to tylko początek listy ciekawych miejsc w Rabce i jej okolicach.
Przebierać można też w trasach do spacerowania. W samej Rabce godne polecenia są m.in. Leśna Ścieżka Edukacyjna oraz dróżka nad Poniczanką (w sąsiedztwie Parku Zdrojowego), przy której jest wiele miejsc, gdzie można rozłożyć koc na trawie, posiedzieć nad wodą i popluskać się w niej.
Warto też pochodzić w Rabce tam, gdzie ostało się jeszcze sporo starych, stylowych przedwojennych budynków (w większości drewnianych): ulicą Orkana (na wysokości Parku Zdrojowego), Parkową, w okolicy Kawiarni Zdrojowej czy ul. Poniatowskiego w stronę Słonego.

Jacek Krzemiński

Jacek Krzemiński
tel. 22 771 03 28, kom. 793 085 585
e-mail: jacekkrzeminski4@gmail.com
- See more at: http://rabka-zdroj.org/pl?page=6#sthash.7tIOaoVG.dpuf

Nieokreślone